Masturbacja i fetyszyzm - kiedy można mówić o uzależnieniu?

Witam, jestem mężczyzną i mam 19 lat. Czytałem ostatnio trochę o fetyszyzmie oraz część pytań i odpowiedzi z działu tej strony dot. uzależnienia od masturbacji bądź samej masturbacji - i chciałem zadać kilka pytań. 1. Czasami natrafiałem na kontrastowe odpowiedzi na temat uzależnienia od masturbacji. Więc czy prawdą jest, że np. masturbowanie się 2 razy dziennie przez 7 dni w tygodniu nie jest objawem uzależnienia - a jeśli tak, to kiedy można mówić o prawdziwym uzależnieniu? 2. Jeśli wg tekstów o fetyszyzmie zauważam u siebie objawy tzw. "dużego fetysza". tj. podnieca mnie dotknięcie fetysza (w tym wypadku butów), a jednocześnie podnieca mnie innego rodzaju kontakt z partnerką, w trakcie którego nie myślę o fetyszu (np. kontakt przez zbliżenie (nie seks), dotyk lub pocałunek), można mówić o normalnych reakcjach w późniejszym czasie w trakcie seksu, tj. podniecenia się bez użycia fetysza? Ewentualnie jak to sprawdzić? Liczę na wyczerpującą odpowiedź, gdyż zależy mi na tym, aby dowiedzieć się czegoś przed "pierwszym razem".

Redakcja abcZdrowie

Witam,
W diagnozowaniu uzależnienia bierze sie wiele czynników pod uwagę - nie tylko częstotliwość.
Istotne jest na przykład, czy ową czynność wykorzystujesz pod przymusem (czyli, czy czujesz, że musisz to zrobić).
Ważny jest także sam sposób realizacji tego zachowania, czyli czy na przykład wiąże się to z jakąś rytualizacją.
Odnośnie pytania o fetysz, to jednym z warunków jest niemożność osiągnięcia satysfakcji seksualnej bez owego przedmiotu - fetyszu.
Jeżeli jednak zauważasz, że buty często wpływają na osiągnięcie przez Ciebie satysfakcji seksualnej, to może to oznaczać pierwszy symptom. Przy wzmacnianiu tego zachowania możliwy jest dalszy rozwój, aż do osiagnięcia zaburzenia preferencji.

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk