Czy ja jestem uzależniony od masturbacji?

Czy jestem uzależniony od masturbacji ? Mam 18 lat i robię to już od dawna. Ale robię to codziennie czasem 2-3 razy. Nigdy nie robiłem tego z przymusy a tylko z ochoty i podniecenia. Umiem powstrzymać się na 1-2 dni ale przez te dni czuje po postu ochotę na to. Nigdy nie zmuszałem się do tego ani nie czułem potrzeby żeby zrobić to w miejscu gdzie nie powinienem tego robić. Czy sam fakt, że czuje ochotę robienia tego codziennie jest niepokojący ?

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt i za podzielenie się swoimi obawami.

Zacznę od kwestii masturbacji...
Masturbacja jest sposobem radzenia sobie ze stresem i napięciem.
Jest zjawiskiem powszechnie stosowanym przez osoby samotne, jak również w związkach, a o której rzadko się mówi albo wcale..
Dotyczy Osób w różnym wieku, płci, w związkach, samotnych i to jest jak najbardziej w porządku.

Kiedy pojawia się problem?
Problem pojawia się, kiedy to masturbacja staje się jedynym sposobem na osiągnięcie satysfakcji seksualnej i jedyną formą aktywności seksualnej dorosłego człowieka.
Kiedy to dorosły człowiek, będąc w związku partnerskim i mając możliwość spełnienia seksualnego w tym związku, zastępuje/zaspokaja (własny) popęd seksualny masturbacją.

Jest Pan w młodym jeszcze wieku, na etapie samo poznawania się,
tak więc jestem przekonana, że przyszła normalizacja Pana życia seksualnego/erotycznego/intymnego
z Partnerką, będzie naturalnym rozwiązaniem.

Życzę Panu radości i pomyślności w codzienności,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605
www.psychologmielnikmadej.pl