Czy onanizm w celu odreagowania stresu może prowadzić do uzależnienia?

Witajcie, mam pytanie. Czy onanizm jako sposób na stres to jest uzależnienie ( zwane seksoholizm ) ? W czasie orgazmu człowiek czuje się odprężony i to może być rozładownaiem stresu. Po za tym człowiek funkcjonuje normalnie, nie ma ochoty iść do prostytutki, podglądać koleżanek czy iść do burdelu czy podejmować ryzykownych zachowań. Po za tym onanizmem nie ma jakiś bardzo negatywnych skutków, jest przejrzysty umysł, nie czuje się jak po alkoholu, rozwija się, chodzi grać w piłkę. Dodam, że stres nie jest jakiś duży, normalny, taki stres jaki ma dużo ludzi, nie jest to rodzina z alkoholizmem czy inną patologią. Jest podobny do nerwicy natręctw, ale te natręctwa nie są aż tak duże, wręcz bardzo małe. Ja osobiście zakończyłem onanizm w wieku 15 lat z powodów religijnych. Zauważyłem własnie, że onanizm był u mnie własnie z powodu stresu, ale też napięcia seksualnego, różnie to bywało.

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za napisanie do Portalu Abc Zdrowie.

Zacznę od kwestii masturbacji.
Masturbacja jest sposobem radzenia sobie ze stresem i napięciem. Jest zjawiskiem powszechnie stosowanym przez Osoby samotne, jak również w związkach, a o której rzadko się mówi albo wcale..
Dotyczy Osób w różnym wieku, płci, będących w związkach, oraz Osób samotnych.

Masturbacja jest jak najbardziej w porządku.

Pojawia się problem, kiedy to masturbacja staje się jedynym sposobem, na poradzenie sobie ze stresem emocjonalnym oraz jedynym sposobem osiągnięcia satysfakcji seksualnej/jedyną formą aktywności seksualnej u dorosłego Człowieka (kiedy to dorosły Człowiek, będąc w związku partnerskim/mając możliwości spełnienia seksualnego (w tym związku) priorytetowo zaspokaja własny popęd seksualny masturbacją.

Aby odpowiedzieć Panu na pytanie..., skoro poświęca Pan wątkowi onanizowania dużo czasu, energii, zaangażowania, warto byłoby rozważyć osobistą konsultację, u Psychologa/Seksuologa, co byłoby dla Pana przydatne w zrozumieniu Siebie/własnych mechanizmów funkcjonowania.

Warto też byłoby, by odpowiedzieć samemu Sobie, na pytanie, czy temat masturbacji nie zaburza u Pana funkcjonowania,
w codziennym życiu prywatnym, i poza prywatnym.

Gdyby miał Pan życzenie, zapraszam na konsultację, do mojego Gabinetu.

Serdeczności i tylko pomyślności Panu życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam,
jeśli napięcie spowodowane stresem rozładowuje się ciągle poprzez picie alkoholu, palenie lub masturbację, z czasem wpływa to na dysfunkcje psycho - fizyczne. Zalecany jest zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna, spacer, medytacja, ważne jest żeby zachować równowagę pomiędzy pracą, a odpoczynkiem.
Pozdrawiam serdecznie