Menopauza a miesiączka

Witam, mam pytanie dotyczące zależności menopauza a miesiączka. Skończyłam 50 lat. Od półtora roku moje miesiączki są co pół rok: pierwsza dłuższa przerwa - 7 miesięcy, druga 4 miesiące, teraz 6 miesięcy. Po pierwszej dłuższej przerwie byłam u ginekologa, który nie stwierdził niczego niepokojącego. Teraz czekam na kolejną wizytę. Za każdym razem nadejście miesiączki było poprzedzone typowymi dla mnie zwiastunami: upławy na ok. 2 tygodnie przed, zatrzymanie wody w organizmie, obrzmienie piersi. Miesiączki są normalne, trwają 7 dni. Przed tymi długimi cyklami miałam z kolei bardzo krótkie cykle: co dwa tygodnie i trwały czasem po dwa tygodnie. Czy tak może wyglądać moja menopauza? Czy to zdarza się też niektórym kobietom. Nadmienię, że od kilku lat mam stwierdzonego mięśniaka - ok. 5 cm, który nieznacznie się powiększał (chyba miał na początku 3 cm). Czy zależność między menopauzą a miesiączką wygląda w ten sposób? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

W okresie okołomenopauzalnym regularność cykli ulega zaburzeniu, krwawienia miesięczne występują coraz rzadziej. Taka sytuacja może mieć miejsce w Pani przypadku. Z uwagi jednak na stwierdzone mięśniaki macicy pamiętać należy o drugiej ewentualności -krwawieniach wywołanych obecnością mięśniaków. Dobrze zatem iz oczekuje Pani na wizytę u ginekologa, podczas której lekarz wyjaśni przyczynę.
Pozdrawiam