Mój ADHD-owiec

Jestem mamą 4 dzieci. Mój syn Mateusz 4-letni ma podejrzenie ADHD. Jest trudnym dzieckiem. Jak coś mu się nie spodoba, coś mu się zabroni, to zaczyna krzyczeć, płakać, rzucać wszystkim co ma wokół siebie. potrafi płakać i krzyczeć kilka godzin. Nigdzie nie można z nim wyjść, ponieważ nie da ręki, nie słucha poleceń. Na placu zabaw bije wszystkie dzieci. Również starszą siostrę, z którą jest na co dzień (6 lat). Chodzę do neurologa (stwierdził minimalne uszkodzenie mózgu w okolicach skroniowych). Psychiatra nic nie robi mówi, że mu przejdzie. Z psychologiem ani z logopedą nie chce pracować. Muszę również powiedzieć, że dziecko nic nie mówi. Jedynie po swojemu, że nikt go nie rozumie. Badania słuchu wyszły dobre. Ostatnio pediatra skierował nas do orew na wczesną interwencję. Tam lekarze stwierdzili silną nadpobudliwość. Powiedzieli, że dziecko wymaga leków, żeby go trochę uspokoić, ale lekarz psychiatra nie chce nawet słyszeć o lekach. Podawałam mu h***, ale stwierdzili, że działa na niego odwrotnie. Nic po niej się nie uspokajał, a dostawał 2 razy dziennie po 7ml.

Nie wiem co mam robić, gdzie mam się jeszcze udać, bo widzę i ludzie, którzy mnie otaczają, że dzieje się z nim coraz gorzej? Nagrody i kary nie skutkują, ponieważ on nie chce wykonywać poleceń. Jest bardzo uparty. Proszę o jakąś dobrą radę, co mam jeszcze zrobić, aby mu pomóc, gdzie się jeszcze udać?

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie Pani Izo!

Wychowanie dziecka nadpobudliwego jest na pewno trudnym wyzwaniem. Podziwiam Panią za wytrwałość i cierpliwość. Widać, że stara się Pani, jak najbardziej pomóc swojemu 4-letniemu synkowi Mateuszowi – chodzi Pani z nim do neurologa, do psychiatry dziecięcego, podejmowała próbę współpracy z logopedą i psychologiem, dziecko dostało skierowanie do ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczego (OREW) na wczesną interwencję. Próbowała Pani również podawać dziecku leki, które miały pomóc w uspokojeniu syna. Pani wysiłki na niewiele się zdały. Rozumiem, że może czuć się Pani zmęczona, rozczarowana i pozostawiona sama sobie. Farmakoterapia ADHD zazwyczaj nie jest samodzielną metodą leczenia tego zaburzenia, ale stanowi wsparcie dla psychoterapii. Zazwyczaj podaje się leki w celu zredukowania objawów nadpobudliwości i zachowań agesywnych albo zminimalizowania stopnia dekoncentracji u dziecka.

Dzieci z ADHD bardzo często są określane jako dzieci trudne i niegrzeczne albo źle wychowane. Wiele osób nie wierzy, że istnieje taka choroba, jak zespół hiperkinetyczny. Dzieciaki z ADD lub ADHD wykazują zaburzenia koncentracji uwagi, są impulsywne, nadpobudliwe psychoruchowo, biegają bez celu, nie potrafią usiedzieć w miejscu, są chwiejne emocjonalnie, łatwo się denerwują, gdy coś im nie wychodzi albo gdy ktoś czegoś od nich wymaga, mogą być agresywne, gadatliwe. Mogą wykazywać trudności w relacjach z rówieśnikami, często przeszkadzają innym w pracy, np. w szkole, stale kręcą się na krześle, dokuczają kolegom, nieumyślnie psują zabawki, szybko się dekoncentrują, są rozkojarzone. Takie dziecko może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwego rodzica.

Niepokoi mnie fakt, że Pani czteroletni synek nie mówi do tej pory. Więcej na temat opóźnień w rozwoju mowy przeczyta Pani pod tym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/opozniony-rozwoj-mowy. Ponadto, proszę pamiętać, że w przypadku dzieci z ADHD ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta – uboga w cukry, barwniki, napoje słodzące. Najlepszą metodą na nadmiar energii u dziecka jest aktywność fizyczna i ruch, dlatego proszę pomyśleć, by zapisać maluszka na jakieś zajęcia sportowe (basen, sztuki walki itp.). Pracę z dzieckiem nadpobudliwym ułatwia grafik, w którym jasno będzie sprecyzowane, o której godzinie jest czas na spacer, obiad, oglądanie telewizji, podwieczorek, kąpiel czy sen. Więcej wskazówek, jak radzić sobie z dzieckiem z ADHD i gdzie szukać pomocy, znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-zrozumiec-i-leczyc-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/terapia-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/praca-z-dzieckiem-nadpobudliwym

Pozdrawiam i życzę wytrwałości!