Moja 26 letnia córka ma depresje

Moja 26 letnia córka ma depresje. Na nic nie ma sily,nic ją nie cieszy. Żadna praca jej nie odpowiada. Byla u psychiatry,ale jest niezadowolona z wizyty. Lekarz ją zbył i powtorzył leki ,ktore juz kiedys brala. Jak ją namowic na wizyte u kolejnego specjalisty?

Dzień dobry,
Doradzałabym psychoterapię u psychologa psychoterapeuty jako uzupełnienie leczenia. Sądzę, że warto uświadomić jej że leczy się dla siebie a nie dla lekarza oraz to że specjaliści bywają naprawdę różni. Oczywiście jest wielu lekarzy w tym psychiatrów z "chłodnym" podejściem do pacjenta, ale bywają też bardzo życzliwi i otwarci na jego potrzeby. Nie wiadomo także, czy lekarz ją zbył czy uznał, że zmiana leków lub ich dawek byłaby niekorzystna. Niestety pacjenci nie znając różnych procedur związanych z leczeniem często pochopnie źle oceniają pracę specjalistów. Sądzę również, że problemy Pani córki warto byłoby przepracować z psychoterapeutą, gdyż leki to często za mało i na pewne aspekty nie wpływają np. osobowość, poglądy, błędy poznawcze w percepcji rzeczywistości. Jeśli chodzi o ewentualne namówienie jej na wizytę u psychologa psychoterapeuty to warto użyć argumentacji, że psycholodzy mają zwykle dużo otwartości na problemy pacjenta i spotkanie z terapeutą bardzo różni się od konsultacji lekarskiej. Psycholog zawsze ma czas na wysłuchanie do końca pacjenta i omówienie z nim jego trudności chociażby ten wracał do nich dziesiątki razy podczas terapii. Mam nadzieję, że uda się Pani namówić córkę na kontynuację leczenia.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/