Mojego 4-letniego syna fascynuje pralka. Czy może mieć autyzm?

Mój syn ma 4 lata, od zawsze fascynuje go pralka, zwłaszcza podczas wirowania. Gdziekolwiek nie pójdziemy w odwiedziny do znajomych, czy rodziny, syn pierwsze kieruje się do łazienki i szuka pralki. Pierwsze pytanie, jakie zada domownikom, dotyczy pralki. Po prostu uwielbia prać i patrzeć jak się pierze, zwłaszcza wiruje!

Proszę o poradę!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zainteresowanie syna pralką nie jest niepokojące, jeśli nie poświęca temu większości czasu.

Jeśli dziecko uczestniczy w zabawach typowych dla wieku, nawiązuje kontakt emocjonalny z otoczeniem, prawidłowo rozwija się jego mowa, to nie ma powodów do niepokoju. Chłopca w tym wieku mogą interesować mechaniczne przedmioty wydające ciekawe dźwięki.

Rozpoznanie autyzmu można postawić przy współistnieniu objawów, tworzących charakterystyczny zespół.

Polecam Państwu informacje dostępne w dziale ,,Warto wiedzieć":

http://portal.abczdrowie.pl/triada-autystyczna-czyli-charakterystyczny-w...

http://portal.abczdrowie.pl/diagnoza-autyzm

Z pozdrowieniami

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Aby stwierdzić czy dziecko ma lub nie ma jakiegoś zaburzenia konieczny jest szczegółowy wywiad, obserwacja dziecka, badanie psychologiczne, funkcjonalne, pedagogiczne, logopedyczne, neurologiczne jak również inne: słuchu, psychiatryczne, itd.
Dziecko oprócz jednej fascynacji musi mieć jeszcze szereg innych objawów, kłopoty w komunikacji z otoczeniem, w kontaktach społecznych, itd
Jeśli zauważyli Państwi jeszcze jakieś niepokojące zachowania z ww obszarów to warto skonsultować się z psychologiem.
Pozdrawiam AM