Kto ma zdiagnozować autyzm?

Mój syn ma 4 i pół roku, jest zdiagnozowany - opóźniony rozwój psycho-ruchowy. Miał robione: EEG - pojedyncze fale napadowe,TK-prawidłowy, psycholog-opóźnienie ok 1,5 roku, neurolog-opóź. rozwój psych.-ruch., genetyk - badanie kariotypu i DNA prawidłowe, foniatra -prawidłowe, audiolog - badanie BERA prawidłowe, laryngolog - prawidłowe. U logopedy ładnie pracuje, choć dalej nie mówi, nauczył się jedynie: tata, baba, papa, ta, sss, am, hau, auu.U pani pedagog chętnie robi wszystko o co go poprosi, razem malują, wyklejają pani ćwiczy z nim manualnie. Nie chce jeździć na rowerku, nie chce rysować. Ale jest dzieckiem bardzo pogodnym, radosnym, lubi dzieci, chodzi do przedszkola publicznego, wykonuje wszystkie polecenia, rozumie wszystko co do niego się mówi, lubi jak czytam mu książki, lubi też oglądać bajki. Nie boi się obcych, jest zawsze uśmiechniętym dzieckiem. Jakie badania mogłabym jeszcze zrobić? Do kogo się zwrócić o pomoc, kto może go zdiagnozować?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Nieprawidłowy rozwój mowy Pani dziecka może być związany z autyzmem.
Obecność fal napadowych w EEG nie wyklucza autyzmu. Zmiany napadowe występują u ok. 30% dzieci z autyzmem.

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-autyzm-mozna-pomylic-z-padaczka

W tej sytuacji może Pani skorzystać z konsultacji w jednym z ośrodków wyspecjalizowanych w diagnostyce autyzmu:

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-gdzie-szukac-pomocy

Diagnostyką przyczyn opóźnienia rozwoju intelektualnego zajmują się przede wszystkim poradnie genetyczne.

Przyczyna upośledzenia umysłowego mogą być nie tylko czynniki genetyczne i zaburzenia chromosomalne, ale i zaburzenia związane z samym okresem ciąży. Czynniki te są odpowiedzialne za ok. 12 % przypadków upośledzenia umysłowego.

Należą do nich np. infekcje wewnątrzmaciczne (np. cytomegalia wrodzona,  półpasiec, opryszczka), niektóre leki przyjmowane w okresie ciąży, promieniowanie rentgenowskie, cukrzyca matki, niewydolność łożyska, uszkodzenie okołoporodowe i infekcje po okresie okołoporodowym. Mimo postępów wiedzy, szacuje się, że w ok. 25% przypadków nie udaje się ustalić przyczyny opóźnienia rozwoju intelektualnego.

Polecam Pani również konsultację dziecka w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, gdzie zostaną Pani wskazane możliwości postępowania leczniczego i rehabilitacyjnego w Państwa rejonie zamieszkania.

Z pozdrowieniami

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Na ten moment powinniście nastawić się raczej na terapię i po pewnym czasie np przed pójściem do szkoły i po konsultacji z terapeutami przeprowadzić ponownie diagnozę dziecka oraz badanie funkcjonalne. Da to odpowiedź czy są postępy i co dalej robić.
Diagnozę stawia się w oparciu o badanie psychologiczne, neurologiczne, psychiatryczne po konsultacji z logopedą. Każdy ze specjalistów opisują swoje spostrzeżenia. Istotna jest też opinia z przedszkola, wywiad od rodziców.
Pozdrawiam AM