Mostek po operacji bypass - ile powinno być drutów mocujących?

Pacjentka 65 lat po operacji bypass (pisałam o niej w sierpniu i dziękuję za odpowiedź), ma od początku operacji niestabilny mostek. Obecnie jest w sanatorium, gdzie była odwadniania (woda w opłucnej 470 ml). Zrobiono jej zdjęcie rentgenowskie, na którym widać 2 umocowania mostka („druty”), czego nikt nie rozumie, gdyż zazwyczaj mocuje się mostek na 4 „drutach”. Prawdopodobnie będzie musiała przejść kolejną operację. Proszę mi wytłumaczyć, ile powinno być „drutów” mocujących mostek, czy są jakieś odstępstwa, kiedy należy wykonać to na dwóch drutach? Sytuacja jest poważna, gdyż chodzi o pacjentkę z cukrzycą, gdzie trudno goją się już powstałe rany. Dziękuję
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Najczęściej mostek jest zadrutowany w 4-5 miejscach. Druty stabilizują mostek, który dzięki temu się zrasta. Proszę jednak pamiętać, że nie ma konkretnej reguły, która mówiłaby ile drutów należy użyć. Każdego pacjenta należy bowiem rozpatrywać indywidualnie. Ponadto aktualnie dysponujemy już nie tylko drutami, ale również bardziej nowoczesnymi metodami (np. taśmy stalowe). Istnieją także inne metody zespalania mostka. Powinna zatem Pani skonsultować się z lekarzem operatorem, który na pewno kompetentnie odpowie na Pani pytania i wyjaśni wszystkie wątpliwości.

Po drugie warto zastanowić się dlaczego mostek się nie zrósł po operacji. Być może problem nie jest związany z nieprawidłowym zespoleniem mostka. Lekarze zalecają minimum 8 tygodni szczególną ochronę mostka: nie wolno prowadzić samochodu, nic cięższego podnosić, jeździć na rowerze (można na stacjonarnym), szczególną ochronę w trakcie kaszlu/kichania. Mostek musi mieć czas się zagoić. Jeżeli mostek jest obciążany w okresie pierwszych tygodni procesu gojenia, to zamiast prawidłowej kości powstaje tzw. więzozrost. U niektórych proces gojenia się kości trwa niekiedy i 6 miesięcy.