Na co cierpi moja mama?

Moja mama ma 68 lat. Ma wysokie ciśnienie, niedokrwienną chorobę serca oraz refluks. W październiku przeszła operację wstawienia endoprotezy kolana(całkowitą). Na 2 miesiące przed operacją w nocy obudziła się i nie wiedziała gdzie się znajduje. Myślałam wtedy że była we śnie i dlatego była taka reakcja. Wczoraj wieczorem gdy wróciłam do domu zadała mi pytanie myśląc że jestem osobą obcą "gdzie jest moja córka" nie wiedziała jak mam na imię i nie znała imienia mojego syna oraz była zdezorientowana. Nie wiedziała ile osób mieszka w domu. Trwało to dłuższy czas. Następnie wszystko wróciło do normy. Bardzo się martwię stanem mojej mamy i proszę o jak najszybszą odpowiedź. Bardzo bym chciała wiedzieć do jakiego lekarza ma się zgłosić i jakie badania wykonać. Pozdrawiam. Z wyrazami szacunku. Ewa K.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Opisane objawy wymagają konsultacji neurologicznej. Mogą być skutkiem przebytego udaru bądź rozwijającego się zespołu otępiennego lub innej choroby degeneracyjnej ośrodkowego układu nerwowego, np. choroby Alzheimera. Sam zespół otępienny może również mieć różne pochodzenie, np. naczyniowe- wynikać z zaburzeń krążenia mózgowego, w tym istniejących ognisk niedokrwiennych w mózgu tzw. mikroudarów.

Innym z wielu typów zespołów otępiennych jest otępienie typu alzheimerowskiego-podobny obraz lecz bez wszystkich objawów choroby Alzheimera.
Koniczne jest przeprowadzenie wywiadu oraz badania neurologicznego. Na tej podstawie specjalista zdecyduje o konieczności badań diagnostycznych, np. tomografii komputerowej mózgu.
Pozdrawiam