Na co wskazują u mnie te objawy po cesarce?

Dzień dobry . Mam 24 lata i jestem 8 miesięcy po cesarkim cięciu . Moje cykle po porodzie wynosiły :25,28,25,25,29,29 dni , a teraz mój cykl już wynosi 34 dni . Ostatnia miesiączkę miałam 26.05.21. Boli mnie brzuch momentami jak na okres , ale okresu nie mam , zauważyłam żyły na piersiach , brzuchu i udach . W 1 ciąży zatrzymała mi się miesiączka i także pojawiły się niebieskie żyły . Zrobiłam 2 testy ciążowe , które nie wykazały ciąży , lecz robiłam je po południu ( nie z porannego moczu ) . Po ciąży sporo przytyłam ( 15 kg ) , ale miesiączki zawsze dostawałam . Czy mój brak miesiączki może mieć związek z przytyciem ? Czy może z jakaś choroba ? Dziękuje za odpowiedz .

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

problem, o którym Pani pisze wymaga konsultacji lekarza specjalisty. Z jednej strony przyjmuje się, że w pierwszych miesiącach po porodzie menstruacja będzie występowała bardzo nieregularnie i trwała krócej bądź dłużej niż zwykła miesiączka. Szczegóły w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie

Jednak z drugiej strony nieregularne okresy mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych w Pani organizmie. Mogą, ale nie muszą być one związane z przebytą ciążą. Wskazane byłoby udać się do lekarza ginekologa, który zleci badanie poziomu hormonów i spróbuje zdiagnozować przyczynę nieregularności okresu. O przyczynach nieregularnych miesiączek przeczyta Pani tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

Jeśli natomiast chodzi o dodatkowe kilogramy, o których Pani wspomina, specjaliści zauważają, że nadwaga wpływa na gospodarkę hormonalną, a to z kolei wiąże się także z ryzykiem zaburzenia miesiączkowania: wystąpieniem skąpych miesiączek lub całkowitym ich zanikiem. Więcej informacji w artykule pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/hormony-a-otylosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.