Na co wskazuje taki wynik badania cytologii u 44-latki?

Dzień Dobry, Byłam na rutynowej kontroli u ginekologa. Stwierdzono polipa. Została mi pobrana cytologia. Odebrałam wyniki.: komórki gruczołowe nieprawidłowe (atypowe) AGC-NOS. Zrobiłam drugi raz cytologię (jeszcze nie wiedząc o wynikach tej pierwszej), tym razem cytologia płynna (LCB). Oto wynik: nie stwierdzono zmian śródbłonkowych i procesu złośliwego. Infekcja grzybicza odpowiadająca Candidia sp. Zmiany odczynowe związane z zapaleniem (łącznie z typową regeneracja). Uwagi/zalecenia: Komórki metaplastyczne z cechami zmian zapalnych. Konsultowałam wyniki z lekarzem, twierdzi, ze wynik "złej" cytologii jest związany z tym, że mam polipa, że ten wynik to jest tego potwierdzeniem. Jestem umówiona na usuwanie. Powiedział również, że wynik ten nie jest podejrzany onkologicznie. Czy faktycznie tak jest? Czy wynik nie podejrzany onkologicznie i potwierdza polipa? Przyznam, że jestem kłębkiem nerwów.. Skąd takie rozbieżności w cytologii? (zostały wykonane w odstępie 6 dni).
KOBIETA, 44 LAT około miesiąca temu

Szanowna Pani,



Całkowicie zrozumiałe jest, że takie rozbieżności w badaniach mogą wywoływać niepokój.



Wynik pierwszej cytologii, określający obecność „komórek gruczołowych nieprawidłowych (atypowych), AGC-NOS”, oznacza, że zaobserwowano pewne zmiany w komórkach gruczołowych, jednak bez jednoznacznych cech złośliwości. Ten typ wyniku wymaga dalszej diagnostyki, ale nie oznacza automatycznie choroby nowotworowej.



Drugi wynik, wykonany metodą cytologii płynnej (LCB), nie wykazał zmian nowotworowych ani śródnabłonkowych, a jedynie obecność infekcji grzybiczej (Candida sp.) oraz cechy stanu zapalnego i regeneracji nabłonka. Takie zmiany mogą wpływać na obraz cytologiczny i być przyczyną nieprawidłowości w pierwszym badaniu.

Obecność polipa szyjki macicy również może być powodem wystąpienia nietypowych komórek gruczołowych w cytologii. Polipy często powodują lokalne stany zapalne lub zmiany regeneracyjne, co może prowadzić do niejednoznacznych wyników badań cytologicznych.

Rozbieżność pomiędzy wynikami może wynikać z:

obecności infekcji i stanu zapalnego, które zaburzają obraz komórek,

różnicy w technice pobrania i analizy (cytologia konwencjonalna vs. cytologia płynna),

a także naturalnych wahań w obrazie komórkowym nabłonka w krótkim czasie.

Lekarz prowadzący ma rację, że dalszym krokiem powinna być obserwacja oraz usunięcie polipa – zarówno w celach leczniczych, jak i diagnostycznych (polip będzie oceniony histopatologicznie, co rozwieje wszelkie wątpliwości). Jeśli w wyniku histopatologicznym nie zostaną stwierdzone cechy złośliwe, nie będzie podstaw do dalszych obaw.



Zachęcam do kontynuowania współpracy z lekarzem, ale jeśli niepokój utrzymuje się, może Pani również skonsultować się z innym ginekologiem – dla pełnego spokoju.



Pozostaję z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia,

Położna

Martyna Dudzińska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty