Na co wskazuje to zgrubienie w piersi?

Dzień dobry Jakieś 3 tygodnie temu (kilka dni przed okresem) wyczułam zgrubienie w piersi, poczekałam do końca miesiączki, dalej tam było. Byłam na USG, które nic nie wykazało (piersi gruczołowe). Czy jest możliwość aby USG nie wykazało tego zgrubienia czy to co wyczuwam może być prawidłową tkanka ? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Jednocześnie bardzo dobrze, że wykonuje Pani samobadanie piersi oraz poddaje się badaniu USG. To niezbędne działanie w kierunku rozpoznania wszelkich chorób piersi oraz ogólna ocena funkcjonowania.

Biorąc pod uwagę prawidłowy opis badania obrazowego, prawdopodobnie powinno się wykluczyć wszelkie nieprawidłowości z budową gruczołu piersiowego. Tak dokładne badanie diagnostyczne jest w stanie wykryć najmniejszą zmianę. Jeżeli lekarz radiolog stwierdził, że owe zgrubienie nie oznacza niczego niepokojącego, prawdopodobnie tak właśnie jest.

Taka wyczuwalna zmiana może często pojawiać się pod wpływem działania hormonów płciowych, niektórych chorób przewlekłych, na przykład przy schorzeniach tarczycy, czy podczas przyjmowania terapii hormonalnej. Czasami wyczuwalne grudki w piersiach mogą być związane z cyklem płciowym.

W razie wątpliwości, zalecamy Pani konsultację z lekarzem ginekologiem, który po badaniu przedmiotowym i analizie dotychczasowego badania będzie mógł zdecydować o ewentualnym dalszym postępowaniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/gruczolakowlokniak

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.