Na co wskazuje taki wynik badania piersi u 39-latki?

Dzień dobry, W USG rozpoznano: piers lewa na g.10/11 obwodowo w miejscu wyczuwalnego spoistego zgrubienia widoczne dwie przylegające do siebie zmiany wielkości 11x6,5mm i 6x4.5mm podobnej morfologi- hipoechogeniczne o wyraźnych gładkich zarysach- FA?- do weryfikacji w biopsji, w sąsiedztwie kilka rozproszonych torbieli o śr do 2mm. Boję się strasznie że wynik biopsji może pokazać złośliwość zmiany. Czy jest to bardzo prawdopodobne? Czemu zaleca się biopsje jeśli według usg to gruczalowlukniak? Czy mam powody do obaw? Moja babcia od strony ojca zmarła na Raka piersi.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

gruczolakowłókniak oznaczany jest jako łagodna zmiana nowotworowa. W niektórych przypadkach potrafi się on samoistnie wchłonąć, jednak czasami wymaga chirurgicznego wycięcia, celem zbadania jego charakteru.

Biopsja to normalne postępowanie po wycięciu tego rodzaju guzków. Ciężko jednoznacznie określić, jaka jest szansa na zmianę złośliwą, ponieważ dowie się Pani tego dopiero po badaniu. Jeżeli jednak na pierwszym badaniu guzek został określony jako gruczolakowłókniak, to nie ma powodów do zbytniego niepokoju, biopsję przeprowadza się bowiem w celu potwierdzenia pierwszej diagnozy.

Więcej informacji dotyczących gruczolakowłókniaków znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/gruczolakowlokniak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.