Wynik mammografii u żony jest okej. Tylko co znaczy zapis: w kgz piersi prawej zgrubienie gruczołowe?

Dzień dobry,

bardzo się cieszę, że mogę zadać pytanie. Chodzi o to, że moja żona (lat 46) miała wykonywane badanie o nazwie mammografia (badanie piersi). Badanie nic nie wykazało, z czego się oczywiście jak najbardziej cieszymy. Zastanawia mnie jednak zapis, który jest na wyniku badania: w kgz piersi prawej zgrubienie gruczołowe? Co oznacza te zgrubienie gruczołowe? Czy na pewno wszystko jest w porzadku i takie zgrubienie jest czymś normalnym czy może to jakiś guzek? Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale żona jest już chyba po menopauzie.

Wojtek

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Termin zgrubienie gruczołowe może oznaczać zagęszczenie tkanki gruczołowej. Tkanka gruczołowa u wielu kobiet, zwłaszcza po menopauzie, może ulegać degeneracji, mogą tworzyć się w niej różnego rodzaju zagęszczenia, zwłóknienia, co nie wymaga samo w sobie leczenia.

Ostatecznej interpretacji dokona lekarz kierujący żonę na mammografię, w odniesieniu do badania palpacyjnego oraz USG.

Pozdrawiam serdecznie