Na co zwrócić uwagę wybierając placówkę wykonującą TK jamy brzusznej?

Mam skierowanie na TK jamy brzusznej i miednicy z kontrastem, będzie wykonywane w ramach NFZ. Na co zwrócić uwagę wybierając pracownię? Niektóre ośrodki podają ilość rzędów tomografu, inne ilość warstw. Ostatnio miałam różne badania TK i nie chcę sobie dodatkowo zaszkodzić. Większość dostępnych (krótszych terminów) ośrodków na Śląsku posiada TK 16 rzędowy. Czy to zbyt słaby na ten rodzaj badania? Czym się kierować wybierając ośrodek w tym konkretnym badaniu: jamy brzusznej i miednicy - jak ilość rzędów lub warstw ma wpływ na ww. badanie?

Lek. Michał Lenard

Ilość rzędów w tomografach nie oznacza ich mocy, czy jakości, ale jest związana głównie z szybkością wykonywania skanów. Tomografy wielorzędowe znajdują zastosowanie w obrazowaniu elementów ruchomych, np. serca. Przy badaniu jamy brzusznej i miednicy nie ma to większego znaczenia. Ja na Pani miejscu przy wyborze ośrodka sugerowałbym się przede wszystkim długością oczekiwania na badanie. Pozdrawiam!