Na jak długo należy odstawić Acenocumarol przed zabiegiem operacyjnym?

Dr n. med. Krzysztof Jach

Szanowna Pani,
Acekumarol odstawia się w okresie około 7-10 dni przed planowanym leczeniem operacyjnym - ale należy zastąpić go podskórnie podawanymi heparynami (np. Clexane).
Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski

Witam!
Odpowiedź jest następująca. Acecumarol należy odstawić i w tym samym czasie rozpocząć przyjmowanie heparyny drobnocząsteczkowej w dawce ustalonej przez lekarza leczącego. Zabieg można przeprowadzić w chwili gdy INR będzie w normie. Po zabiegu 1- 2 doby można rozpocząć przyjmowanie acekumarolu i kontynuować przyjmowanie heparyny tak długo aż INR ustali się na poziomie terapeutycznym. Następnie odstawić heparynę. Przy zachowaniu takiego postępowania, pacjent jest cały czas zabezpieczony przed możliwością wystąpienia zakrzepicy i związanych z tym powikłań.
Pozdrawiam

To wszystko zależy od rodzaju zabiegu (jego rozległości) poziomu INR oraz przyczyn dla których przyjmuje Pani acenokumarol. O wszystkim musi zdecydować leczący chirurg.