Nadczynność tarczycy i stosowanie leków i powiększony węzeł chłonny

Witam Mam nadczynność tarczycy.Biorę leki: thyrozol i propanalol. Byłam na usg wczoraj ale nie wykazało guzków na tarczycy tylko w okolicy prawego konta żuchwy powiekszony wezel chlonny o wym. 28x9x20mm i po stronie lewej mniejszy węzeł o wym. 25x8x19mm poza tym nie mam żadnych powiększonych węzłów chłonnych. Są niebolesne i am je już od około miesiąca. OB mam w normie i inne wyniki krwi też. To może to być od tarczycy czy leków na tarczycę?

Dzień dobry,

Węzły chłonne są rzeczywiście powiększone. Czy zostały w usg opisane jako odczynowe? Proszę oznaczyć sobie jeszcze przeciwciała TrAb i antyTPO. Jeśli nie ma guzków, to przyczyną nadczynności tarczycy może być np. autoimmunologiczne jej zapalenie (np. m.in. choroba Graves-Basedowa). Sugerowałbym dla Pani bezpieczeństwa ponowną kontrolę usg z oceną węzłów chłonnych za miesiąc. Proszę wykonać również morfologię z ręcznym rozmazem. Czy nie ma Pani niedoleczonych zębów, nie przechodziła Pani innych stanów zapalnych , np. gardła?

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz