Nadmiar żelaza we krwi u 26-letniej osoby

Witam, do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić w przypadku nadmiaru żelaza wynik 251 ug/dl przy normie 37-145?? Ponadto wynik morfologi krwi w normie i ASPAT i ALAT również w normie. Ferrytyna wynik 31,15 ng/ml (norma 13-150). Od lekarza pierwszego kontaktu otrzymałam skierowanie do hematologa po czym dowiedziałam się, że ten specjalista zajmuje się tylko i wyłącznie niedoborem żelaza.

Witam!
W pierwszej kolejności należałoby powtórzyć (nawet dwukrotnie) oznaczenie poziomu żelaza w surowicy. Poziom ten jest bardzo zmienny i może się znacznie różnić w zależności od dnia cyklu miesiączkowego a nawet od pory dnia. Biorąc pod uwagę prawidłowe wyniki morfologii i prób wątrobowych przyczyną nieprawidłowego wyniku może być banalny błąd laboratoryjny.
Jeśli wynik nadal będzie znacznie podwyższony, należy zastanowić się nad błahymi przyczynami - czy przyjmuje Pani żelazo?
Podwyższony poziom żelaza może być również konsekwencją m.in. hemolizy wewnątrznaczyniowej, chorób wątroby oraz hemochromatozy wrodzonej. Wymienionymi stanami zajmują się lekarze interniści. Każdy hematolog jest również internistą i nie powinien mieć problemu z diagnostyką takich stanów.