Nadmierna zgaga i bóle żołądka

Witam, mój problem wiąże się z tym, iż ok. 2-3 razy na dzień mam silną zgagę i ból żołądka. Ból nasila się przy każdym siadaniu. Próbowałem już znaleźć przyczyny i nie za bardzo potrafię, gdyż czasem zdarza mi się po porannym śniadaniu, w drodze do pracy, a czasem w domu przy zabawie z dzieckiem, jednak zwykle po zjedzeniu czegoś... Podsumowując, to mógłbym stwierdzić, że często mam te objawy po czym smażonym, słodkim lub po kawie. W każdym badź razie jest to niezmiernie uciążliwe. Co może być przyczyną? Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisywane objawy sugerują chorobę refluksową żołądkowo-przełykową, czyli zarzucanie treści żołądka do przełyku. Ból okolicy żołądka może wskazywać na zapalenie żołądka lub chorobę wrzodową żołądka albo dwunastnicy. Tym bardziej to rozpoznanie jest prawdopodobne po tym, jakie pokarmy powodują nasilenie objawów. Aby się przekonać, jaka jest przyczyna, koniecznie proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego/internisty, który skieruje na badanie gastroskopowe. Jest to badanie nieodzowne i najlepsze w diagnostyce schorzeń żołądka i dwunastnicy - pozwala wykonać test na obecność Helicobacter pylorii (bakterii powodującej zapalenie żołądka), pobrać wycinki do badania histopatologicznego podejrzanych zmian itp. Odpowiednie rozpoznanie pozwala wdrożyć odpwiednie leczenie - zazwyczaj bardzo skuteczne. Do czasu badania proszę unikać pokarmów i napojów nasilających objawy, można stosować leki na zgagę dostępne bez recepty w każdej aptece

. Życzę powodzenia i pozdrawiam.