Napady kaszlu, duszności i zawroty głowy u kobiety po 45. roku życia

Co może być powodem napadowego kaszlu, duszenia się (bez przyczyny) i częstych zawrotów głowy u kobiety po 45 r życia? Jakie należałoby wykonać badania, do kogo się zwrócić?
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Może być cały szereg schorzeń dających takie objawy - począwszy infekcji górnych dróg oddechowych, alergii, przez choroby płuc - astma, POChP, chorobę refluksową przełyku, na chorobach układu krążenia skończywszy.
Przede wszystkim powinna się Pani zgłosić do swojego lekarza rodzinnego, który zbierze z Panią szczegółowy wywiad chorobowy, przeprowadzi badanie lekarskie i prawdopodobnie zleci podstawowe badania - badanie ogólne moczu, morfologię krwi, EKG.
Jeśli kaszel występuje już od dłuższego czasu (>3 miesięcy) warto także wykonać badanie spirometryczne.