Kaszel, duszności - co mi jest?

Jestem astmatykiem od małego dziecka. Mam teraz 14 lat. 2 miesiące temu miałem zapalenie płuc, dostałem antybiotyk clacid, brałem go przez 2 tygodnie i nadal kaszlę. Byłem u alergologa dopiero po 5 latach, bo wszystko było ok, w ogóle nie chorowałem. A teraz dostaję F***, m***, s***,z*** i jakiejś krople do nosa. Testy miałem robione 4 lata temu i nic nie wykazały. Jestem zdesperowany. Trenuję siatkówkę i przed zapaleniem pluc w ogóle nie kaszlałem. A teraz nawet kaszel mam podczas wejścia po schodach w szkolę z parteru na 2 piętro. Co to może być? Może jakiejś inne lekarstwo, albo nie wiem. Chciałbym wyzdrowieć i móc spokojnie trenować, a tego nie mogę robić. Proszę o pomoc. Miiałem 2 razy robione rtg płuc, wszystko prawidłowo i badanie na mekoplazmę - wynik ujemny.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Opisywany przez Ciebie kaszel jest prawdopodobnie objawem zdiagnozowanej w dzieciństwie astmy oskrzelowej. Obecne objawy są prawdopodobnie wynikiem zaostrzenia przebiegu choroby w wyniku przebytego zapalenia płuc. Podstawą leczenia jest w takim przypadku opanowanie infekcji, najczęściej przez stosowanie odpowiedniej antybiotykoterapii. Konieczna jest również modyfikacja dotychczasowego leczenia astmy. Podstawą działania zaleconych przez lekarza leków jest regularne ich stosowanie, tak aby mogły rozwinąć się efekty ich działania. Objawy powinny ustąpić lub zmniejszyć się w ciągu kilku tygodni. Jeśli kaszel nadal będzie dla Ciebie bardzo męczący i nie dojdzie do znacznej poprawy wydolności oddechowej konieczna będzie ponowna konsultacja z lekarzem, który rozważy konieczność zastosowania bardziej intensywnego leczenia. Dobrze kontrolowana astma nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu, więc kiedy tylko ustabilizują się objawy ze strony układu oddechowego będziesz mógł wrócić do treningów.