Nawracające grzybice układu pokarmowego u 2-latka

Syn ma 2 latka. Od marca boryka się z nawracającymi grzybicami układu pokarmowego (c.albicans, c.parapsilosis i c.utilis). Przyjmuje na stałe probiotyki (obecnie SanProbi Superformuła). Każdorazowo miał podawaną Nystatynę. Niestety grzybice nawracają, a dodatkowo pojawiają się grzybiczne odparzyny w okolicach pupy i afty w jamie ustnej. Czy to leczenie jest właściwe? Czy dodać jeszcze inny lek np. Flumycon?

Aleksander Ropielewski

Należy zidentyfikować grzyba powodującego zakażenie i w zależności od tego dopasować leczenie. Ponadto należy wykluczyć zaburzenia odporności jako przyczynę częstych zakażeń.

Lek. Tomasz Budlewski

Sądzę że konieczne jest rozszerzenie diagnostyki w kierunku niedoboru odporność . Proszę koniecznie udać się do lekarza pediatry. Po wstępnym badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.