Nawracający ropień pod zębem

Witam Pani Doktor blagam o pomoc,co jakis czas raz do roku lub raz na dwa lata robi mi sie ropien nad jedynka,boli przez dzien ropa zbiera sie nad zebem i po dwoch dniach opuchlizna schodzi,tak bylo kilka razy,od tygodnia znowu odczuwam okropny bol w dziaslach gornych plus dodatkowo podniebienie od wczoraj nie pomagają mi zadne leki przeciwbolowe najgorsze jest to ze jestem za granica nie wiem co mam powiedziec lekarzowi i pojsc do dentysty czy do zwyklego lekarza,prosze napisac do mnie i poradzić mi jak mogę sobie sam pomoc. Będę bardzo wdzięczny za jakakolwiek rade.Z góry dziekuje i serdecznie pozdrawiam.

Witam!
Niestety konieczna jest wizyta u dentysty,gdyż prawdopodobnie zaostrzyło się zapalenie,które toczy się w zębie od kilku lat (stąd ropnie nad zębem) !!! Na początku konieczny może być antybiotyk,żeby ustąpił stan ostry a potem ząb musi być przeleczony kanałowo,dopiero wtedy wszystkie objawy ustąpią... Pozdrawiam.K.Wierzbowska.

Witam serdecznie,
Każdy stan ropny w naszym organiźmie wymaga jak najszybszej wizyty u lekarza!

W Pana przypadku, jest to najprawdopodobniej związane z przewlekłą infekcją bakteryjną zęba i ropniem, który tworzy się w okolicy wierzchołka. Jest to stan, który wymaga pilnej interwencji, ponieważ należy go traktować jako infekcję, wpływającą na cały nasz organizm. Co więcej, nieleczony stan ropny może objąć większą ilość naszych zębów i/lub prowadzić do ich utraty, a czasem nawet jeszcze groźniejszych dla zdrowia powikłań.

W celu dokładnej diagnostyki i ustalenia odpowiedniego postępowania, należy udać się na konsultację stomatologiczną, na której należy wykonać zdjęcie RTG, aby ocenić stan zęba, zakres stanu zapalnego oraz okoliczne tkanki.
Następnie należy najpierw wyciszyć stan zapalny za pomocą antybiotyku, a następnie przeleczyć zęba kanałowo i odpowiednio odbudować. W przypadku, gdy w zębie było już wcześniej przeprowadzone leczenie kanałowe, ale na zdjęciu RTG wygląda na niepełne, należy zrobić tzw. reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe.

Jedyną alternatywą dla leczenie kanałowego jest usunięcie zęba.

Takie sytuacje są nie tylko szkodliwe dla naszego zdrowia, ale też ich leczenie jest potem znacznie kosztowniejsze. Aby w przyszłości tego unikać, warto chodzić regularnie do stomatologa (co 6 miesięcy) i leczyć zęby na bieżąco. Dzięki temu nie dość, że będziemy mogli dłużej się cieszyć własnymi, zdrowymi zębami, to w dodatku będzie to mniej obciążające dla naszej kieszeni.
Równie ważna jest też odpowiednie czyszczenie zębów i regularne wizyty higienizacyjne.