Nawykowe wstrzymywanie wypróżnienia

Od 5 roku życia zaczęłam wstrzymać wypróżnianie. Teraz mam 18 lat i zaywazyłam, że nie czuje potrzeby oddawania stolca. Po tygodniu nie robienia mam problem z oddychaniem i czuje się przepełniona. Wtedy biore proszka i mam rozwolnienie. Robie tak juz od okolo 20 tygodni. Nie wiem co robic. Prosze o pomoc

Dzień dobry!

Z pewnością warto skonsultować się z lekarzem, jaki rozwiązania mogą pomóc Pani uregulować pracę układu pokarmowego z punktu widzenia medycznego. Być może warto spotkać się też z dietetykiem, który zaproponowałby odpowiednią dla Pani dietę, aby przeciwdziałać zaparciom i ułatwić stopniową rezygnację ze środków przeczyszczających, na rzecz zdrowych, naturalnych produktów ułatwiających trawienie i wypróżnianie. Z pewnością źródła problemu - nawyk wstrzymywania wypróżnienia - leżą w dzieciństwie, wczesnym stresie, napięciu, relacjach rodzinnych i związanych z tym Pani myślach i emocjach. Drogą radzenia sobie z tak utrwalonymi destrukcyjnymi nawykami jest psychoterapia.

Pozdrawiam!

Dzień Dobry Pani,

Z opisanego przez Panią objawu, wnioskuję, że prawdopodobnie ma Pani jako jeden z objawu prodepresyjnego i warto byłoby skontaktować się z psychologiem.

Dodatkowo, proszę skonsultować powyższy objaw z lekarzem pierwszego kontaktu, który zadecyduje co dalej.

Życzę Pani tylko dobrych wiadomości,

Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl