Nerwica a brak terapii farmakologicznej

Witam serdecznie! Zdiagnozowano u mnie nerwice. Po psychoterapii czułam się w miare dobrze tzn nie bałam się wychodzić z domu,wrocilam nawet do pracy, z ktorej po paru miesiacach odeszlam, ponieważ silny lęk nie pozwalał mi normalnie funkcjonować.Obecnie nie pracuje i boje sie wychodzić z domu oraz kontaktòw z ludźmi.Jak sobie poradzić bez pomocy leków? Nie widzę już nadziei, że kiedyś uda mi się normalnie żyć!

Pozdrawiam

W nerwicy lękowej farmakoterapia pomaga radzić sobie z objawami obniżając poziom lęku. Psychoterapia pozwala przyjrzeć się przyczynom i mechanizmom istniejącego zaburzenia lękowego. jej celem jest też uczenie pacjenta radzenia sobie z lękiem. To, czy można obyć się bez farmakologii zależy w dużej mierze od głębokości zaburzeń, kontekstu, w jakim pacjent funkcjonuje, jak również jego własnej decyzji co do podjętego sposobu leczenia.
W dużym nasileniu objawów leki mogą okazać się niezbędne, aby pomóc przerwać swoiste błędne koło. Unikanie sytuacji budzących lęk (jak chociażby wyjście z domu) powoduje nasilenie lęku i sytuacja staje się jeszcze większym wyzwaniem. Czasami farmakologia pozwala na powrót do podstawowej aktywności i rozpocząć swoistą walkę z lękiem, której właściwą częścią powinna być również psychoterapia. Być może w Pani przypadku leki mogą okazać się pomocne "na starcie" po to, by mogła Pani nauczyć się z pomocą psychoterapeuty naturalnych sposobów radzenia sobie z napięciem. Taki scenariusz powrotu do zdrowia dobrze sprawdza się, kiedy konsultuje się Pani z psychotreapeutą i psychiatrą, a sami specjaliści też współpracują i potrafią podzielić się kompetencjami.