Nerwica i złe samopoczucie

Mam nerwice(choć boje sie ze lekarze cos przeoczyli). Stracikam przez to prace bo ciagle zle,sie czułam.jest ciut lepiej ale jak pomyślę ze musze isc do nowejpracy(czego chce)to boje sie ze zatrudnię sie a bede zle sie czuc.kolejki ba psychoterapue na nfz sa gigantyczne..jak moge sobie pomoc bez lekow(biote tylko propranolol)?musze sie "ogarnac"ale jak jest juz lepiej,to nagle,skupiam siebba zdrowiu i jakby "czekam"na sygnały ciala,zeby w razie czego mic syzbko zareagować i nie umrzeć.

Leki są bardzo przydatne, a często konieczne, żeby osiągnąć sukces w psychoterapii. Obecne leki ograniczają (choć nie w 100%!) wystąpienie działań niepożądanych. Bardzo ważne jest też żeby towarzyszyła im pomoc psychologa.

Bardzo pozytywne jest to, że ma Pani dużą motywację do znalezienia pomocy. Znalezienie psychologa na NFZ może być rzeczywiście trudne, ale ważne jest, żeby utrzymała Pani w sobie tą motywację, ponieważ zdecydowana większość osób z podobnymi trudnościami - przy odpowiedniej pomocy - znajduje rowiązanie swoich kłopotów.

Ważne jest to, że zauważa Pani swoje trudności i chce sobie pomóc. I jeżeli zechce Pani włożyć trochę wysiłku w odnalezienie właściwej osoby - psychologa, który będzie mógł Pani pomóc, z pewnością Pani taką osobę znajdzie. Wówczas warto byłoby popracować nad zestawem Pani przekonań, którymi posługuje się Pani instynktownie i które decydują o tym jak Pani żyje. Oczywiście to wymaga trochę pracy, samo nic się nie zmieni.
Życzę powodzenia w odnalezieniu dobrego specjalisty.

Z pozdrowieniami!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Psychoterapia stanowi podstawowy wybór w leczeniu wszystkich zaburzeń lękowych. Najskuteczniejsza w leczeniu tego typu zaburzeń jest psychoterapia poznawczo – behawioralna, która pozwala opanować techniki łagodzenia i przerywania napadów lęku, a także zmianę schematów poznawczych, które warunkują utrzymywanie się lęku w określonych sytuacjach. Pomimo kolejek jakie są w ramach NFZ zachęcam Panią do podjęcia wysiłku i zapisania się na psychoterapię.

Życzę powodzenia!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam Panią serdecznie. Jest Pani młodą osobą, z silnymi objawami chorobowymi, które znacznie ograniczają Pani codzienne funkcjonowanie (nie pracuje Pani, nie wiem jak radzi sobie Pani w codziennych relacjach z innymi ludźmi). Prawdopodobnie są również źródłem cierpienia. Warto się im przyglądać, a rozumienie ich jest właściwie jedyną metodą pomocy.
Leczeniem takiego rodzaju zaburzeń zajmuje się psychoterapeuta. Ważne by była to osoba dobrze wyszkolona, z doświadczeniem zawodowym. Może Pani zaczekać w kolejce na NFZ, wspomagając się lekami, albo poszukać właściwego specjalisty prywatnie. Rozumiem, że sesje są płatne, ale mogłaby je Pani rozpocząć szybciej, prosząc o chwilowe wsparcie bliskich. Wtedy również Pani motywacja do podjęcia pracy i zwrotu pieniędzy byłby większa. Podjęcie nowej pracy zawsze będzie się wiązało z lękiem i nasileniem objawów. Będąc jednak w procesie terapii ma Pani okazję wraz z terapeutą przyglądać się lękom, powoli je rozumieć i przepracowywać. Ich intensywność powinna się wówczas stopniowo zmniejszać.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl