Nerwica lękowa a guzek na tarczycy

Ok. 3 lata temu lekarz rodzinny stwierdził, że mam nerwicę lękową. Niedawno poprosiłam go o skierowanie na badanie tsh. Mieści się w normie, ale wyczułam jakby guzek na lewej stronie tarczycy, powiedziałam lekarzowi, więc dał mi skierowanie do endokrynologa. Chciałam tylko zapytać czy to może być coś poważnego? Objawy mam po części nadczynności i część niedoczynności. Najgorzej nie radzę sobie z nerwami i bardzo szybko się męczę.

Trudno mi ocenić, czy objawy w ciele, które Pani wyczuwa są następstwem ewentualnych zaburzeń lękowych (nerwicy), czy jest właśnie odwrotnie. Problemy z tarczycą mogą objawiać się właśnie tak, jak zaburzenia lękowe. Żeby zdiagnozować lęki (nerwice), trzeba wykluczyć tarczycę. Proponuję zatem na pierwszym miejscu zająć się tarczycą - zrobić dobre badania i ewentualnie wtedy ją leczyć. Przy tym zadbać o relaksację i stosować, kiedy tylko się da. Jeśli tarczyca jest w normie, wtedy zajmujemy się zaburzeniami lękowymi w psychoterapii. Pozdrawiam.

Dzień Dobry Pani,

Nawiązując do Pani pytania, wiele osób posiada drobne guzki w którymś płacie tarczycy, które to trzeba po prostu monitorować.

Życzę Pani tylko wszystkiego najlepszego.
Irena Mielnik-Madej