Nerwica lękowa i natrętne myśli w ciąży

Dzien dobry ! od paru miesięcy cierpie na nerwice lekową a od 2 mam ciągłe myśli żę robie komus krzywdę , pytałam brata ale on twierdzi że nic mu nie zrobiłam a ja nie mogę sobie tego przypomnieć , każe mu się zamykac i ciągle unikam przebywania z nim , to samo dotyczy siostrzeńców nie chce z nimi sama przebywać , ciągle żyje w niepokoju ,teraz jestem w ciąży i to jak by się nasilało , nie wiem czy leczenie w takim stanie jest w ogóle możliwe

Dzień dobry!

Decyzję o tym, czy jest możliwe przyjmowanie leków w ciąży, podejmą Pani lekarze psychiatra oraz ginekolog. Polecam z nimi omówić ten temat. Istotną częścią radzenia sobie z objawami nerwicy, stanami lękowymi, natrętnymi, niepokojącymi myślami itp. jest także psychoterapia, która również może przynieść dużą ulgę, uczyć lepszego rozumienia siebie i swojego stanu, radzenia sobie z niechcianymi objawami itp.

Pozdrawiam!

Dzień dobry. To, co Pani opisuje wskazuje na konieczność konsultacji u psychoterapeuty, najlepiej pracującego w paradygmacie tzw. integratywnym lub metasystemowym. Szczególnie, jeśli w Pani rodzinie miały miejsce wcześniej, nawet w poprzednich pokoleniach, jakieś ważne wydarzenia, czyjeś losy były ciężkie, były niechciane ciąże, ktoś coś złego komuś zrobił. Jeśli nie zna Pani historii rodziny, proszę dopytać, np. rodziców. To, co działo się kiedyś, może być źródłem naszych teraźniejszych lęków, i nie koniecznie jest z nami bezpośrednio związane. Może być oczywiście również tak, że aktualnie w Pani życiu dzieje się coś, co jest dla Pani trudne, a objawy lękowe wskazują na istnienie problemu i konieczność zajęcia się nim. Namawiam Panią do wizyty u psychoterapeuty. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, z uwagi na Pani stan, zapewne włączenie leczenia farmakologicznego będzie ostatecznością, jednak taką decyzję powinien podjąć lekarz psychiatra. Pomocne mogą okazać się spotkania z psychoterapeutą, dzięki którym zrozumie Pani co się z Panią dzieje, nauczy się Pani odprężać, co zapewne korzystnie wpłynie na Pani samopoczucie i da poczucie ulgi. Serdecznie pozdrawiam M.Prus