Nerwica lękowa w okresie menopauzy

dzień dobry jestem w okresie klimakterium popadłam w nerwicę lękową po pewnym czasie pojawiły się problemy z pamięcią głównie krótkotrwałą czy jest nadzieja że pamieć powróci jak polepszy sie mój stan zdrowia dziękuję z góry za odpowiedź,

Najpierw przydałaby się diagnoza lekarska - badania medyczne. Przy huśtawce hormonalnej można przecież doświadczać objawów podobnych do zaburzeń lękowych czy depresyjnych. Dopiero jeśli wykluczone zostaną czynniki od-medyczne można postawić diagnozę zaburzeń lękowych oraz diagnozę psychoterapeutyczną (skąd u Pani problem). Można spróbować diagnozy neuropsychologicznej, np. Testem Bentona, który pomoże określić naturę problemu. Dopiero kiedy będzie wiadomo po której stronie jest problem, odpowiedni specjalista pomoże Pani ocenić możliwość poprawy.

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Tak, jest taka szansa. Być może pani "problemy z pamięcią" nie są tak faktycznie problemami z pamięcią ale z koncentracją. Nie zapamiętuje pani pewnych rzeczy bo na nie nie uważa, jest zajęta czymś innym więc w efekcie nie jest pani w stanie sobie ich przypomnieć.
Beata Szymik