Nie mogę pohamować głodu: jak pozbyć się zbędnych kilogramów?

Witam. Mam 14 lat, 165 cm wzrostu i ważę ok. 67 kg. Czuję się gruba, nie mogę pohamować swojego głodu. Na śniadanie raz zjadłam 2 czekolady! Pomocy! Nie wiem co robić! Jak jest ciepło, to czas spędzam na świeżym powietrzu i wtedy chudnę do 63 kg, ale teraz jest zimno i nie chce mi się wychodzić z domu! Co mam zrobić? Proszę o pomoc! Jestem dziewczyną!

Witam serdecznie!

Masz nadwagę, ale weź pod uwagę, że jesteś wyższa niż większość swoich rówieśników. Jesteś w wieku dojrzewania, więc absolutnie nie możesz stosować diety odchudzającej, ale wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej na pewno przyniesie Ci korzyści.

Sport uprawiany zimą pozwoli na łatwiejsze gubienie zbędnych kilogramów, ponieważ nasz organizm aby utrzymać stałą temperaturę ciała i tempo przemian metabolicznych zużywa dodatkowe kalorie. Zimą często nasz metabolizm spada, właśnie dlatego że się nie ruszamy. Najlepszy czas na sport to poranek, ponieważ wtedy nasz metabolizm jest na najwyższych obrotach. Wprowadź do swojego planu dnia np. 30 - minutowy poranny spacer lub poranną gimnastykę.

Regularne ćwiczenia razem z właściwymi nawykami żywieniowymi powodują maksymalną utratę tkanki tłuszczowej przy jednoczesnej ochronie mięśni - przecież nie chcemy ich tracić. Dlatego tak ważne jest połączenie zdrowego jadłospisu z aktywnością fizyczną.

Dwie tabliczki czekolady na śniadanie to naprawdę zły wybór! Poza ogromną dawką kalorii, czekolada jest produktem o dużej zawartości cukru. Po spożyciu słodyczy, Twój poziom glukozy we krwi wzrośnie bardzo szybko, ale równie błyskawicznie spada. A wszystko to prowadzi do ponownego uczucia głodu. Na śniadanie wybieraj takie produkty, które dodadzą Ci energii, ale będą też bardzo sycące. Przyrządź np. zupę mleczną z dodatkiem pełnoziarnistych płatków i otrąb żytnich z dodatkiem suszonych śliwek, kanapkę z bułki grahamki, z dobrej jakości margaryną, chudą wędliną i porcją warzyw, wypij sok owocowy, ale bez dodatku cukru.