Nie wiem, czy to jest depresja, czy nerwica?

Moja mama już choruje na to coś około roku, nie może już nic robić, wydziera się na wszystkich, jak oni to wszystko jej robili, mówi, że przywożą z zagranicy jakieś świństwa i jej puszczają. Proszę o pomoc, była już u psychiatry, ma tabletki, ale jej nie pomagają.

Witam serdecznie,

Na podstawie tak krótkiego opisu zdiagnozowanie problemu jest w zasadzie niemożliwe. Wypowiedzi Mamy mogą wskazywać na treści psychotyczne (urojenia i/lub halucynacje). Przyczyną nieskuteczności leczenia może być np. nieprzyjmowanie zaleconych leków (w tym przypadku np. z obawy przed zatruciem). Poroszę porozmawiać na ten temat z psychiatrą prowadzącym leczenie. Obserwacje rodziny dotyczące zachowania pacjenta mogą być dla lekarza cenną wskazówką, zdarza się bowiem, że pacjent ukrywa swoje objawy przed terapeutą.

Z pozdrowieniami