Czy osoba chora na depresję może konfabulować?

Mój chłopak nagle posądził mnie, że będąc z nim hotelu wyszłam w nocy i kochałam się z innym mężczyzną. Jest o tym przekonany i nawet twierdzi, że ma świadków. Nie chce znać prawdy, dostał ataku ogromnej złości, odrzucił mnie, zostawił wszystko co miał, stracił sens życia. Chce skończyć ze sobą albo zniszczyć moje życie. Wymyślił, że przez 2 lata będąc z nim prostytuowałam się (ma na to świadków?) i że wykorzystywałam go, a on oddał mi swoje serce. Nawet mówił, że się zastrzeli, bo życie nie ma dla niego żadnego sensu. Kocham tego człowieka, ale to co zobaczyłam przeraża mnie i nie wiem co się z nim stało. Nigdy przedtem nie byłam świadkiem czegoś takiego. Ten człowiek jest jakby w innym świecie. Nikt też nie wie gdzie on jest i co robi, czy jeszcze żyje. Czy osoba chora na depresję maniakalną jest w stanie stworzyć fikcyjną historię i  uwierzyć w nią jako prawdziwą?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Urojenia mogą pojawić się w wielu zaburzeniach psychicznych. W depresji psychotycznej mogą pojawić się urojenia, choć urojenia niewiary nie są dla niej typowe.
Urojenia niewiary partnera dość często występują u osób nadużywających alkoholu lub substancji psychoaktywnych.Urojenia są przekonaniami pochodzenia chorobowego, których chory nie koryguje, mimo iż są przeciw temu dowody. Nie warto więc na ten temat dyskutować i przekonywać chorego. Świadczą  o stanie psychotycznym, w którym następuje zerwanie kontaktu z rzeczywistością.
W tym stanie najczęściej konieczne jest leczenie szpitalne.

Z pozdrowieniami