Zespoły otępienne a depresja

W przypadku chorzeń otępiennych, np. alzheimerem, nasilenie objawów może wystąpić na skutek depresji. O zależności między zespołami otępiennymi a depresją wypowiada się psychiatra Agnieszka Jamroży.

W leczeniu depresji ważne jest zarówno leczenie farmakologiczne jak i psychoterapeutyczne. Pacjenci często nie chcą brać leków gdyż boją się skutków ubocznych. Depresja ma wpływ na całe nasze funkcjonowanie. Dzieje się tak, gdyż zaburzone zostają nasze funkcje obiektywnego postrzegania świata. Osoba chora z czasem nie jest w stanie widzieć żadnych pozytywów w życiu. Męczy się w poczuciu beznadziei, lęku i bezradności co może prowadzić do myśli a nawet prób samobójczych. Gdy otoczenie próbuje pokazać choremu możliwości jakie ma często spotyka się to z poczuciem niezrozumienia. To jeszcze bardziej może pogłębić wrażenie, że jest się na tym świecie zdanym tylko na siebie i doprowadzić do jeszcze większego bólu emocjonalnego.
Sugerowałabym nie lekceważyć słów córki. Zaproponować jej wizytę u psychoterapeuty, nawet na początku na zasadzie próby. Terapia poznawczo - behawioralna depresji polega między innymi na pracy nad zmianą myślenia chorego tak aby z czasem mógł wrócić do czynności i planów które miał sprzed czasu choroby.
W ciężkich stanach depresji zalecana jest również hospitalizacja.

Anna Mochnaczewska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty