Niedobór witaminy D3 u osoby dorosłej a problemy z tarczycą

Witam. Jak mam rozumieć wynik badania wit.d3 jeśli wynosi u mnie 10,30 ng a normą dla dorosłych jest 30-80 i jest napisane ze niedobór jest poniżej 10?Czy mam jej za malo?Co robic-suplementy?Czy ma ona wplyw na nadmierne nerwy i niepokoj?Dodam ze mam problemy z tarczyca i obecnie mam ,ustawiane'hormony po porodzie.Pozdrawiam.

Wyniki badania najlepiej zinterpretować z lekarzem. Niemniej Pani wynik rzeczywiście świadczy o dużym niedoborze i należy sprowadzić suplementację witaminy D. Za 3 miesiące należy badanie powtórzyć i jeśli wynik będzie w normie to należy odstawić suplement (ryzyko przedawkowania). Witamina D ma w organizmie działanie podobne do hormonów stąd jej niedobór często wiąże się z niedoczynnością tarczycy.