Niedoczynność tarczycy a trudności z zajściem w ciążę

Witam od tygodnia odczuwam w przełyku jak by mi coś tam utkwiło ciężko mi jest oddychać i strasznie szybko się męczę ... Po urodzeniu pierwszego dziecka przestałam brać leki na niedoczynność tarczycy , teraz gdy zdecydowałam z mężem o drugie dzidzi nie mogę zajść czy jest prawdopodobieństwo że to w wyniku tarczycy nie mogę mieć drugiego dzidziusia bardzo proszę o odp :(

Witam Panią,

Niedoczynność tarczycy jest bezwzględnym wskazaniem do leczenia substytucyjnego. Leczenie jest zazwyczaj konieczne do końca życia. Warto, aby sprawdziła Pani poziom TSH oraz fT3 i fT4 we krwi. W przypadku potwierdzenia niedoczynności tarczycy w badaniach laboratoryjnych warto wrócić do leczenia choroby, zwłaszcza, że leczenie niedoczynności tarczycy jest mało uciążliwe dla pacjenta (jedna tabletka leku na dobę) i nie jest kosztowne, a z całą pewnością poprawia komfort życia i znosi objawy niedoczynności tarczycy. Pani problemy z zajściem w ciążę mogą być spowodowane nieleczoną niedoczynnością tarczycy, po zastosowaniu leczenia z cała pewnością poczuje się Pani lepiej, a problemy z zajściem w ciążę prawdopodobnie znikną. W Pani -przypadku z uwagi na podawane przez Panią objawy warto wykonać dodatkowo usg tarczycy oraz oznaczyć poziom przeciwciał antyTPO we krwi. Z wynikami proszę zgłosić się do endokrynologa, który w razie potrzeby wdroży niezbędne leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz