Nieodpowiednia tabletka antykoncepcyjna

Witam. Mam 18 lat. Biorę tabletki antykoncepcyjne, lecz wczoraj wieczorem zamiast 13. tabletki wzięłam 21., a dziś rano odbyłam stosunek ze swoim partnerem bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Zorientowałam się dopiero dziś wieczorem, podczas gdy chciałam wziąć następną tabletkę. Wzięłam wczorajsza i dzisiejszą. Nie wiem, czy dziś rano byłam zabezpieczona. Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Wszystko zależy od tego, jakie tabletki Pani przyjmuje. Jeśli stosuje Pani tabletkę dwuskładnikową jednofazową (takie są najpopularniejsze), to nie ma znaczenia w jakiej kolejności będzie je Pani przyjmowała. Innymi słowy, była Pani właściwie zabezpieczona i niepotrzebnie wzięła Pani kolejnego dnia 2 tabletki na raz.

Jeśli stosuje Pani tabletkę trójfazową, kolejność przyjmowania tabletek ma znaczenie i w tej sytuacji mogło dojść do zmniejszenia skuteczości antykoncepcyjnej preparatu.