Niepokojąca autoagresja u dziecka

Witam, mój syn ma 31 miesięcy. Dużo mówi składa zdania wielokrotnie złożone bawi się chętnie z dziećmi lubi się przytulić całować reaguje na swoje imię i potrafi się przedstawić. Niepokoi mnie u synka autoagresja gdy mu się coś nie uda uderza się głową o podłogę potrafi nazwać kolory ale ich nie rozpoznaje. Ostatnio również nie pozwala się badać u lekarza ani obciąć włosów u fryzjera co wcześniej nie było problemem. Proszę powiedzieć czy mam się czym martwić. Pozdrawiam,

Witam, to iż nie pozwala obciąć włosów i zbadać się jest dość częste u dzieci w tym wieku, nie powinno martwić.Co do uderzania, warto jest obserwować, dzieci czasami w taki sposób reagują, ważne by nie reagować zbyt impulsywnie i nie wzmacniać mu tego zachowania poprzez nadmiarowa własna reakcję(np lecę z krzykiem do dziecka, co ty robisz...). Proszę jeszcze trochę czasu poobserwować, takie zachowanie powinno ustąpić z czasem, jeśli nie przejdzie doradzam konsultacje z psychologiem dziecięcym.Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani, pani syn buntuje się i próbuje granic. Jest to związane z wiekiem rozwojowym i nie świadczy o jakimś zaburzeniu. Ważniejszą kwestią jest to, jak Pani reaguje w takich sytuacjach i czy czuje się Pani silna jako matka. Dzieci są najczulszym wskaźnikiem tego, co dzieje się w rodzinie. Jak rodzice są zdrowi i szczęśliwi, to i dzieci są zdrowe i radosne. Jeśli coś złego dzieje się w domu, to zwykle pierwsze reagują dzieci. Zalecam Pani skorzystanie z konsultacji u psychoterapeuty najlepiej pracującego w podejściu Metasystemowym. Adresy gabinetów blisko miejsca Pani zamieszkania odnajdzie Pani na stronie: www.pocieszka.pl

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej