Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niespodziewane krwawienie - co robić, by została zachowana ochrona przed ciążą?

Rozpoczynam ponownie po dłuższej przerwie przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Teoretycznie pierwszy dzień krwawienia powinien mieć miejsce w sobotę, jednak krwawienie (dość spore) pojawiło się już dziś po stosunku. Nie ma mowy o mechanicznym uszkodzeniu, otarciu czy czymś podobnym. Zastanawiam się, czy potraktować to jako pierwszy dzień cyklu i przyjąć tabletkę? Co jeśli to jedynie chwilowe krwawienia, a właściwa miesiączka rozpocznie się później? Jak dotąd nigdy nie miałam plamień pomiędzy miesiączkami. Czy jeśli rozpocznę przyjmowanie tabletek od dziś, a krwawienie ustanie, to ochrona będzie jednak zachowana? Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Jeżeli jesteś w stanie wykluczyć wystąpienie krwawienia międzymiesiączkowego, obecność nadżerki czy innych patologii w obrębie dróg rodnych możesz przyjąć tabletkę już dziś. Jako że nie ma pewności, czy to jest faktycznie pierwszy dzień cyklu, dla pełnego bezpieczeństwa radziłabym stosować dodatkowe metody zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni.
Możesz również poczekać do soboty, czyli dnia spodziewanej miesiączki i przyjąć ją w tym dniu stosując zasadę dla przyjęcia tabletki w 2-5 dniu cyklu. Tu także wskazana jest dodatkowa antykoncepcja przez 7 dni.
Pozdrawiam. 

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy