Niezdrowe odżywianie się 14-latki

Witam moja 14 letnia. corka od dwoch lat chcac przytyc jadla strasznie duzo cukru slidyczy i tluszczu oraz zywnosci chemicznej konserwanty barwnikii aromaty stabilizatory dziennie kilka drozdzowek batonow slodkuch serkow smazonego duzo miiesa czerwonego maslo 100% tluszczy utwardz duzo brak blonnika ruchu warzzyw owoc czy groza jej nowitwory tzn.zoladka watroby jelita trzustki?

Takie odżywianie się w krótkim okresie czasu nie powinno mieć większych konsekwencji dla zdrowia (oprócz rozwoju nadwagi i otyłości). Jednak przy dłuższym okresie czasu może doprowadzić do wielu chorób, w tym chorób wieńcowych, cukrzycy, upośledzenia odporności, zwiększonej podatności na alergie czy chorób nowotworowych.

Myślę że jeśli w najbliżyszm czasie córka zmieni nawyki żywieniowe uniknie kłopotów w przyszłości. Radziłabym zrobić badania kontrolne by upewnić się czy nie mamy jakiś większych kłopotów. Zmieniamy dietę może jakaś naturalna suplementacja oczyszczająca organizm i wszystko powinno być dobrze. Jednak jesli córka będzie utrwalać te złe nawyki z pewnością problemy zdrowotne wystąpią w tym możliwość chorób nowotworowych.
Pozdrawiam
w razie pytań służe pomocą dobradieta@interia.pl
dr Kasia Karpińska

Na pewno ważne jest, aby córka zmieniła jak najszybciej nawyki żywieniowe. Faktycznie w tym wieku odżywianie jest bardzo ważne, ponieważ dzieci rosną, potrzebują odpowiednich składników odżywczych, jednak w przypadku Pani córki, ten okres nie jest bardzo długi. Dla spokojnego sumienia może Pani wykonać córce podstawowe badania, czyli morfologię krwi, poziom glukozy i lipidogram. Nie są to drogie badania, dostępne w większości laboratoriów. Proszę także uświadomić córkę, że spożywanie słodyczy, fast foodów - to niestety nie jest dobra droga do zwiększania masy ciała. Na pewno kontynuacja takiego sposoby odżywiania zakończy się nadwagą, później otyłością, a co za tym idzie zwiększa się ryzyko chorób, takich jak cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie, miażdżyca itd., a przy tym organizm może być niedożywiony. Najlepszym rozwiązaniem byłoby udać się do dietetyka, który ustaliłby odpowiednią dla Pani córki terapię żywieniową.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444