Nudności i odbijanie po posiłkach

Witam, Mam problem z jedzeniem. Jak coś zjem od razu mi niedobrze, często mi się odbija. Boję się czasu, w którym muszę coś zjeść. O niczym innym nie myślę, tylko o tym, że muszę coś zjeść, bo jak nie zjem to umrę. A wcale nie jem tak mało - jem więcej niż przed rozpoczęciem tego lęku. Zmieniłam dietę, jest bardziej urozmaicona, jem mniej a częściej. Czy można jakoś samemu sobie z tym poradzić nie idąc do psychologa? To utrudnia życie moje i moich bliskich. Pozdrawiam.

Witaj
Zanim przyjmie Pani postawę, że za dolegliwościami kryje się jedynie lęk, najpierw proponowałabym wizytę u gastroenterologa. Objawy które Pani opisała pasują także do choroby refluksowej przełyku, którą leczy się dietą i tabletkami. To że sama zastosowała Pani częstsze posiłki w mniejszych ilościach to akurat bardzo dobrze - takie same nawyki żywieniowe proponuje się osobą z ch. refluksową.
Jeśli lekarz wykluczy przyczynę organiczną warto zastanowić się nad sposobami obniżania lęku np. stosowanie technik relaksacyjnych. Pytanie czy lęk i dyskomfort pojawiają się przy każdym posiłku i codziennie.
Na układ pokarmowy stres ma ogromny wpływ, jednak rzadko jest jedynym czynnikiem - dlatego proponuję wizytę najpierw u lekarza, potem u psychologa.
Pozdrawiam

Witam,
Problemem,który jest częścią anoreksji,albo choćby odchudzania w sposób zły,bywa zajęcie całej uwagi problemami jedzenia.Nic się nie liczy,jak tylko czekanie,aż wreszcie coś zjem.Proponuję powierzenie problemu dietetykowi,który ustali dietę w zgodzie ze stanem zdrowia.Podzieli Pani wtedy swój problem z kimś ,kto jest fachowcem i będzie Pani świadoma,co zagraża życiu,a co tylko jest efektem przyzwyczajeń.Gdy okaże się,że w ogóle nie powinna Pani zmieniać wagi,proponuję kontakt z terapeutą dla odbudowania samooceny.
Serdecznie pozdrawiam

witam,

zalecam wizyte u gastrologa, który ustali przyczyne złego samopoczucia po jedzeniu.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk