Nudności w 11. tygodniu ciąży

jestem w 11 tygodniu ciazy, mam nudnosci calymi dniami, w tym tygodniu kika razy wymiotowalam, nic nie moge jesc ani pic. Jedyna rzecz na ktora ciagle mam ochote to niestety zupki chinskie, ktore sa bardzo niezdrowe. Czy zaszkodza one Malenstwu?

Witam serdecznie

Nudności w ciąży to bardzo częsta przypadłość, z którą można sobie jednak poradzić.

- W ciągu dnia spożywaj 5–6 niewielkich posiłków. Nie możemy się ani przejadać, ani czuć nadmiernego głodu. Najodpowiedniejsze jest powolne żucie pokarmu.
- Produkty bogate w witaminę B6 posiadają właściwości łagodzące mdłości, m.in: ryby, chude mięso, banany, warzywa – zwłaszcza kapusta, groszek zielony, kalafior, marchew, szpinak, ziemniaki. W dużej ilości witamina B6 występuje też w zbożach (szczególnie kiełkach pszenicy), ziarnach soi, fasoli, orzeszkach ziemnych.
- Unikajmy potraw ostrych, smażonych, pikantnych aby dodatkowo nie podrażniać ścian żołądka
- Zorientuj się, które zapachy i smaki wywołują u ciebie nudności (mogą to być także te, które przed zajściem w ciążę bardzo lubiłaś) i starannie ich unikaj.
- Staraj się dużo pić (2,5–3 l dziennie), ale niewielkie porcje i małymi łykami – osłabisz odruchy wymiotne, a w razie torsji zapobiegniesz odwodnieniu. Unikaj napojów gazowanych i słodkich, pij zaś wodę mineralną, soki warzywne i owocowe. W łagodzeniu nudności bardzo pomocne są herbatki ziołowe (z miętą, melisą, rumiankiem), bo wspomagają trawienie, a ponadto działają uspokajająco, także na żołądek.
- Pij herbatkę imbirową – jest znana z właściwości przeciwwymiotnych. Ważne jednak, by był to świeży imbir – możesz plasterek zalać filiżanką wrzątku albo wrzucić do zwykłej herbaty.

Zupki chińskie są bardzo popularne i wygodne, ale niestety bardzo niezdrowe. Nie posiadają prawie żadnych wartości odżywczych, bogate zaś są w chemiczne związki. Posiadają bardzo dużo soli ( ciągłe wymioty prawdopodobnie spowodowały niedobory mikroelementów, dlatego tak bardzo smakują Pani słone potrawy). Taka dawka soli jest niebezpieczna dla zdrowia. Skutki dużej ilości soli w diecie to: wzrost ciśnienia, zaburzenia pracy nerek, zatrzymywanie wody przez organizm a przez to obrzęki i wzrost masy ciała. Zupki chińskie są bogate również w tłuszcze w konfiguracji trans, które również w dużych ilościach nie wpływają pozytywnie na nasz organizm. Zupki chińskie zawierają także dużo glutaminianu sodu (E621) oraz spulchniaczy, aromatów smakowych i zapachowych - te mogą spowodować alergię.

Zupki chińskie spożywane od czasu do czasu wielkiej krzywdy nam nie wyrządzą jednakże ich częstsze spożywanie może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Dlatego też chyba warto poświęcić trochę więcej czasu na przygotowanie tradycyjnej zupy.

Pozdrawiam!