O czym mogą świadczyć nadmierne gazy?

Witam, od dłuższego czasu mam nadmierne gazy. odżywiam się normalnie, unikam fastfoodów. Gazy mam na pusty żoładęk i po jedzeniu... Nie wiem co może być przyczyną..

Powodem nadmiernych gazów może być zmiana składu flory bakteryjnej jelit, której przykładem jest zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Zdarza się on częściej u osób po operacjach brzusznych z powodu zrostów pooperacyjnych, w uchyłkach, w długotrwałym leczeniu lekami zmniejszającymi wydzielanie kwasu solnego, w starszym wieku.

W przypadku przerostu flory bakteryjnej stosuje się okresowo kurację antybiotykową. Przykładem antybiotyku, który działa głównie w przewodzie pokarmowym, jest ryfaksymina.

Zwykle nadmierne gazy można wytłumaczyć nieodpowiednią dietą. Nie muszą to być tylko znane pokarmy wzdymające, jak warzywa strączkowe czy cebulowe lub napoje gazowane. Proszę uważać także na słodycze, które czasem są przyczyną nadmiernych gazów.

Gazy moga być także objawem nietolerancji pokarmowych.