O czym może świadczyć ból brzucha i krew w stolcu?

Witam! Wiek 33, meżczyzna. Mój mąż od jakiegoś czasu ma problemy z brzuchem. Od czasu do czasu brzuch mu pęcznieje ma nadmiar gazów oraz czuje ucisk w okolicy środkowej, zazwyczaj również zatrzymanie i ogólne zmęczenie. Często bierze espumissan lecz mu to nie pomaga. Zdarzała się także krew przy oddawaniu stolca, w dość dużej ilości. Muszę podkreślić mój mąż bardzo lubi ostre jedzeni np. meksykańskie. Proszę o poradę z góry dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Objawy jakie Pani opisała zdecydowanie są niepokojące i wymagają dokładnej diagnostyki. W szczególności chodzi tu o te krwawienia z przewodu pokarmowego, które zawsze wymagają bardzo skrupulatnej weryfikacji. By jednak cokolwiek stwierdzić konieczne byłoby dokładne zebranie wywiadu, zbadanie Pani męża oraz ocena badań dodatkowych.

W wywiadzie ogromne znaczenie ma postać tej krwi w stolcu - może występować ona bowiem jako krew świeża lub zhemolizowana pod postacią stolców smolistych. Istotna jest także częstość występowania owych objawów, ale objawy towarzyszące. W badaniu fizykalnym konieczna jest ogólna ocena stanu zdrowia Pani męża, badanie brzucha czy też badanie per rectum.

W ramach badań dodatkowych konieczne jest wykonanie pełnej puli badań laboratoryjnych oraz badania endoskopowe - w zależności od potrzeb kolonoskopia, gastroskopia czy też enteroskopia.
Zdecydowanie proszę nie zwlekać, tylko jak najszybciej udać się do specjalisty gastroenterologa.