O czym świadczy moczenie się 2-letniego dziecka?

Witam, Dzisiaj Córka (2 lata i 7 miesięcy) miała swoje piąty dzień w przedszkolu. Pierwsze cztery dni szła bardzo chetnie, rano niecierpliwiła się, kiedy pójdzie do dzieci i chętnie zostawała z Wychowawcami. Dzisiaj Córka wtuliła się we mnie i na początku nie chciała zostać, jednak udało mi się ja przekonać. Natomiast popołudniu Wychowawczyni zglosiła mi, że córka trzy razy popuściła w majteczki siku. Córka korzysta z nocnika od dopiero od dwóch miesięcy, natomiast w domu nie było takich problemów. Czy powodem może być natłok emocji i nowa sytuacja? Córka nie skarży się na żadne dolegliwości, nie gorączkuje. Badanie moczu mogę wykonać dopiero jutro rano

Rzeczywiście na tak wczesnym etapie- zarówno edukacji przedszkolnej, jak i treningu czystości mogą wystąpić pewne trudności i zwroty. Córeczka dopiero uczy się jednego i drugiego, wymaga to od niej nie tylko opanowania swojego ciała, ale także swoich emocji, adaptacji do nowych sytuacji, ludzi ( w tym rówieśników) itp. To wszystko może powodować okresowe niepowodzenia. Szczególnie, że wiele emocji i wrażeń w przedszkolu nie sprzyjają dobrej obserwacji swojego ciała i przyjmowania (oraz reagowania) na informacje z niego. To znaczy, że być może działo się tak dużo, a córeczka nie chciała "stracić" niczego i za długo zwlekała. Może też być tak, że z jakiegoś powodu obawiała się wyjścia do toalety- być może czegoś się wystraszyła, miała z czymś trudność i to ją zatrzymało, aż było za późno. Warto zatem z nią na spokojnie (bez karania czy złości) porozmawiać o przedszkolnym dniu, tym co fajne, z czym jej trudniej itp. Warto także poprosić o poobserwowanie zachowania córeczki w przedszkolu wychowawczynię- być może wspólnie dojdziecie do przyczyny. Warto na pewno też dać córci czas na adaptację i przymykać oczy na drobne, krótko-trwające "niepowodzenia", ze względu na adaptację. Gdyby jednak problem nie ustępował przez kilka miesięcy, pojawiał się często lub dołączyłyby inne niepokojące objawy- można podjąć konsultację z psychologiem dziecięcym (oczywiście jeśli także wcześniej badania niczego nie wykażą).