Czy codzienny płacz nie wpłynie źle na moje dziecko?

Witam. Mój 2.5letni syn chodzi od kilku dni do przedszkola. Dwa pierwsze dni został ładnie. Potem trochę płakał jak zobaczył że rodziców nie ma. Teraz codziennie jak wstanie płacze bez przerwy podczas ubierania po drodze i zostaje z płaczem. Później ładnie się bawi Panie to chwała. Nawet sam je widelcem co w domu nie istnieje. Liczymy że zacznie mowi c w końcu tylko boję się czy taki codzienny płacz nie wpłynie źle na niego?

Dzieci często początkowo przeżywają trudności w przedszkolu. Nie tylko związane z rozłąką, ale także ze zmianą trybu życia, nowościami, nowymi zwyczajami, ludźmi itp. Szczególnie, że Maluszek rozpoczął edukację przedszkolną troszkę wcześniej, a jak rozumiem, przedtem nie uczęszczał do żłobka. Jeśli Maluszek w przedszkolu już dobrze się bawi, jest chwalony, a jego zachowanie wskazuje na to, że czuje się dobrze- warto wykazać się cierpliwością. Warto pomóc synkowi nie przedłużając nadmiernie pożegnań, starając się (w miarę możliwości) nie rezygnować z przedszkolnych dni, nie okazywać swojego zdenerwowania czy rozpaczy, podkreślać to, co jest fajnego w przedszkolu (szczególnie to, co synkowi się podoba) itp. Danie czasu zarówno sobie jak i dziecku na adaptację, przyzwyczajenie się do nowego rytmu dnia, zmian, nowych zadań i samodzielności często jest głównym lekarstwem. Gdyby problem trwał ponad 3 miesiące, pojawiłyby się inne niepokojące objawy (zarówno w przedszkolu jak i w domu) lub też Panie przedszkolanki informowałyby o zmianie zachowania synka i trudności w uspokojeniu się czy przeżywaniu przedszkolnego dnia- można skorzystać z porady psychologa dziecięcego.