Opowiadanie nierealnych zdarzeń przez dziecko

witam moja córka ma 5lat jest dziewczynka dobrze rozwijajaca sie ale na co dzien opowiada nierealne zdarzenia zaczyna wymyślać kłamać jak moge jej wytłumaczyć że tak jest nieładnie dodam ze córke wychowuje sama od urodzenia ojca nie zna czy to może być tez tym powodem dodam ze córce nic nie brakuje przebywam z nią na codzień chodzi do zerówki rozwija się dobrze ale martwi mnie jej wymyślanie histori które nie mają miejsca zdarzenie poprostu sama z siebie je bierze prosze o porade dziękuje

Witam,
pani córka jest w takim wieku, że układa sobie własne historie, zapewne po to aby zapełnić swój świat. Myślę, że ma dużą wyobraźnie i zachęcam Panią do brania udziału w jej opowieściach. Być może córka chce panią wprowadzić w swój świat, a Pani się trochę boi.
Proszę na razie pozwolić jej na "wymyślanki", to jest w jej wieku normalne. Widocznie jej wyobraźnia musi gdzieś znaleźć ujście.
Pozdrawiam

Fantazjowanie i wymyślanie historii może być normą w tym wieku. Może także stanowić swego rodzaju kompensację tego, czego dziecku brakuje w życiu, być wyrazem jego kreatywności i niepełnego rozumienia norm moralnych dotyczących przekazu werbalnego, być sposobem na zwrócenie uwagi itp. Warto córeczce tłumaczyć podając konkretne przykłady sytuacji i odnosząc się w tym do jej odczuć, opowiadać o tym jakie emocje i uczucia wywołują w Pani te historie, jakie mogą być tego konsekwencje itp. Warto także znaleźć czas i przestrzeń, w której będzie wolno takie historie wymyślać, fantazjować itp- np jako wieczorna bajka- i wówczas chwalić córeczkę za kreatywność, jednocześnie w innych sytuacjach stawiając granice.
Jest też w zbiorze Opowiadania z Doliny Muminków, opowiadanie drugie "Straszne historie", właśnie o fantazjowaniu i kłamstwie- zachęcam do przeczytania także córeczce!