Obniżony nastrój i problemy z koncentracją

Od kilku miesięcy mam obniżony nastrój, problemy z koncentracją, pamięcią i myśleniem oraz zaburzenia wzroku.Często zapominam słów, czasami plącze mi się język. Czasami jestem rozdrażniona, nie mogę się zabrać do zrobienia czegokolwiek. Od rana do wieczora surfuje po internecie. 3X w tygodniu jeżdżę rowerem. Rzadko z kimś rozmawiam. Badania krwi i moczu w normie. W ciągu 3 l. 2 razy ugryzł mnie kleszcz. 8l. temu miałam boreliozę. Do jakich lekarzy powinnam się udać i co sprawdzić?

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Myślę, że wizyta u neurologa byłaby właściwa w przypadku Pani objawów. Co do obniżonego nastroju warto również skorzystać z konsultacji z psychologiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

Sugerowałabym konsultację neurologiczną i psychologiczną. Lekarz neurolog zleci wykonanie potrzebnych badań a psycholog być może skieruje na psychoterapię.

Pozdrawiam serdecznie.

Witam Panią. Przede wszystkim proszę nie stawiać sobie diagnozy samodzielnie. W tej sytuacji jest potrzebny specjalista, który weźmie na siebie odpowiedzialność za postawienie diagnozy i koordynowanie ewentualnego leczenia. Jest naprawdę wiele czynników, które mogą wpływać na Pani problemy. Uwaga jest naszą naczelną funkcją poznawczą. Od niej zależy zapamiętywanie nowego materiału, przechowywanie zapamiętanego materiału i odtwarzanie (wydobywanie) zapamiętanego materiału. Są badania a praktyka kliniczna je potwierdza, że stres (zwłaszcza silny, utrzymujący się) "upośledza" uwagę. Stąd pojawiające się problemy z koncentracją uwagi i pamięcią. To jeden z przykładów i możliwych hipotez. Jeśli chce Pani skorzystać z pomocy lekarza w ramach NFZ proszę umówić się ze swoim lekarzem internistą. On może zlecić niezbędne badania, skierować do specjalistów żeby określić źródło Pani dolegliwości, objawów i zalecić odpowiednie oddziaływania. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Ze swojej strony zasugerowałabym również konsultacje z psychiatrą - opisane przez Pania objawy stanowią również symptomy depresji - oczywiście jedynie ich część. Należy zebrać bardziej szczegółowy wywiad dotyczący m.in. snu, apetytu, zapotrzebowania na sex, kontaktów z otoczeniem, czynników reaktywnych (wywołujących), które mogly sie pojawić. w tym wypadku lekarz psychiatra byłby wskazanym specjalistą.

Pozdrawiam
Joanna Gerwel
Psycholog, Psychodietetyk

Dzień dobry, w pierwszej kolejności zalecam kontakt z lekarzem neurologiem po przeprowadzeniu badań, jeżeli wykluczone zostaną przyczyny medyczne zachęcam do konsultacji psychologicznej. Pozdrawiam.