Ochrona oczu przed szkodliwym wpływem urządzeń

Witam mam taki problem od korzystania ze smartfona bolą mnie oczy i głowa, ostatnio odesłałem na gwarancję i po dwóch tygodniach problem zniknął przy patrzenia w ekran tv bądź laptopa nie mam tego problemu, robiłem kompletne badania wzroku wszystko jest ok gdy ponownie zacząłem korzystać ze smartfona problem wrócił pomimo że ograniczyłem do minimum (odczytanie SMS, wybranie numeru) zacząłem tez używam kropel typu sztuczna łza bez konserwantów co mogę zrobić więcej by ochronić oczy??

być może w Pana telefonie był bardzo wysoki kontrast co wpływało na szybkie męczenie się oczu. sztuczne łzy np Hyabak nawilżają ,ale nie odbudowują całego filmu łzowego .bóle głowy jednak wskazują na nadmierne napięcie akomodacji,czyli myślę ze ma Pan ukrytą nadwzroczność.Jeśli chodzi o ochronę to proponuję Systane Ultra zamiennie z sol. Thealoz3xdz.