Odchudzanie przy napiętym i aktywnym trybie życia

Witam, Mam 170cm i 96kg. Bardzo chciałabym coś z tym zrobić. Niedługo moja siostra wychodzi za mąż a ja mam być świadkiem. Chciałabym aby moja waga doszła w okolice 75-80 kg. Wesele jest na początku marca do tej pory chce aby było już widać rezultaty. Już w tej chwili mówię,żę posiłki co 3 godziny nie wchodzą w rachubę. Studiuję i nie mogę jeść na zajęciach, Często zjadam 2 posiłki dziennie śniadanie i kolacje po powrocie,. Co mam jeść? Jak ćwiczyć? Aby szybko schudnąć. Z góry dziękuje za poradę

Witam, taki styl życia i sposób żywienia będzie sprzyjał zwiększaniu masy ciała i to w szybkim tempie. Niestety nie da się schudnąć bez wyrzeczeń, bo trzeba sobie uczciwie powiedzieć co doprowadziło do nadwagi czy otyłości. Proszę zrozumieć, że kilka mniejszych posiłków jest z metabolicznego punktu widzenia bardziej korzystne niż 2 obfitsze, które właśnie są odpowiedzialne za nadmierne kilogramy. Studiowanie nie ogranicza nas az tak bardzo, żeby w przerwie miedzy wykładami nie móc wypić jogurtu, zjeść kanapki czy jabłka. To kwestia wyrobienia nawyku.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Szanowna Pani,

tak jak wspomniała już Pani Katarzyna, skuteczne (tzn. trwałe) chudnięcie bez gruntownej zmiany stylu żywienia nie jest możliwe. Nawet jeśli uda się Pani pozbyć kilku kilogramów żywiąc się w ramach 2-3 posiłków, efekt szybko minie a tempo przybierania kilogramów będzie galopujące. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą mądrości organizmu. Jeśli pokazuje mu Pani codzienny, przedłużający się głód (ma to miejsce, kiedy odstępy pomiędzy posiłkami przekraczają 4 godz.), skłania go Pani do oszczędnego zużywania energii z posiłków a następnie do odkładania zapasów w postaci tkanki tłuszczowej. Zatem wprowadzenie większej ilosci "posiłków" jest konieczne, i wg moich doświadczeń, niezależnie od braku czasu- możliwe. Mogą to być wspomniane male porcje; pitny nabiał, kanapka, zjedzone w przerwach czy pomiędzy wykładami.
Przy okazji; czy częstsze jedzenie mozna nazwać wyrzeczeniem? ;)

Pozdrawiam, życząc powodzenia! Justyna Siwiela

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam, Zaleceniem dla Pani przy wprowadzaniu diety odchudzającej będzie w pierwszej kolejności wyregulowanie metabolizmu- regularne spożywanie posiłków w określonych porach- warunek konieczny, w grę wchodzą przekąski typu jogurt z owocami- łatwe i wygodne w spożywaniu, zmniejszenie kaloryczności- unikanie potraw smażonych, tłustych, wykluczenia słodyczy.Należy również uzupełnić dietę w regularne spożywanie wody mineralnej niegazowanej w ilości min.1,5 l dziennie. Należy ponadto oprócz zmian nawyków żywieniowych zastanowić się nad formą aktywności fizycznej dogodną dla Pani, co pozwoli na szybsze osiągnięcie docelowej wagi.Proponuję również wizytę u dietetyka, który dobierze dietę i przybliży zasady zdrowego odżywiania przez co będzie Pani chudła w "zdrowy" sposób, co zapobiegnie wystąpieniu efektu jo-jo.
Spożywanie dwóch posiłków dziennie skutkuje niestety zwolnieniem metabolizmu i przemiany materii, a tym samym gromadzeniem przez organizm nadmiarów, zbędnej tkanki tłuszczowej.
Pozdrawiam,
Agata Zmorkowska

Pozdrawiam, Agata Zmorkowska
Nadwaga i brak wiary w siebie